HANDBAL JUVENIL – Academia Minaur, numărul 1 în Maramureș

Sezonul 2023-2024 a adus o singură medalie pentru handbalul juvenil din Maramureș. Academia de Handbal Minaur (antrenori Iuliu Varady, Cristian Maroșan, Ionuț Irimuș) a cucerit bronzul la juniori 3, în urma turneului final Valoare desfășurat la Plopeni. Cosmin Budea a fost desemnat cel mai bun portar al turneului.

Academia de Handbal Minaur a mai avut în acest sezon încă două echipe calificate la turneele finale.

La juniori 1, AH Minaur s-a clasat pe un onorant loc 5. Băieții antrenați de Florin Mironescu și Ionuț Irimuș au evoluat și în Divizia A pentru CS Minaur, iar trei dintre ei, Sebastian Barbul, Mario Racolța și Patrick Ienei, au debutat în Liga Zimbrilor pentru echipa fanion a handbalului maramureșean.

La juniori 4, AH Minaur (antrenori Cristian Maroșan, Silviu Surducan, Ionuț Irimuș) a ocupat locul 12. La turneul final a participat și CS Seini (antrenor Aurelia Mihalache), care s-a situat pe poziția a 16-a.

La fete, nicio echipă din Maramureș nu a ajuns în acest sezon la turneele finale.