JO 2024 – Caeleb Dressel a ratat calificarea la 100 m liber şi nu îşi va apăra titlul olimpic la Paris

Înotătorul Caeleb Dressel, campionul olimpic en titre la 100 m liber, nu îşi va putea apăra titlul la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce a terminat pe locul al treilea în selecţiile olimpice americane, desfăşurate miercuri la Indianapolis, informează AFP.

Septuplul campion olimpic a înregistrat un timp de 47 secunde 53/100, fiind depăşit de Chris Guiliano (47 secunde 38/100) şi Jack Alexy (47 secunde 47/100), care au obţinut cele două locuri pentru proba individuală la JO 2024.

Cu toate acestea, Dressel nu a plecat cu mâna goală, deoarece şi-a asigurat un loc în ştafeta de 4×100 m liber, demonstrând că este capabil să revină printre cei mai buni înotători din lume, după o perioadă tumultuoasă de trei ani.

„A fost incredibil de rapid, cu acest top 6 sub 48 de secunde. Este super rapid, fantastic”, a comentat Dressel despre rezultatele din finala de miercuri.

După triumful său de la Tokyo (5 titluri), Dressel a avut perioade în care a stat departe de bazin şi nu a participat la Campionatele Mondiale de la Budapesta, în 2022, ratând apoi calificarea la cele de la Fukuoka, în 2023.

În vârstă de 27 de ani, campionul american mai are încă şanse să se califice individual la Paris în probele de 50 m liber şi 100 m fluture, în care deţine, de asemenea, titluri olimpice.

În proba feminină de 100 m liber din cadrul selecţiilor olimpice americane, Kate Douglass, deţinătoare a 14 titluri mondiale şi medaliată cu bronz la 200 m mixt la JO de la Tokyo 2021, a obţinut victoria cu un timp de 52 secunde 56/100, urmată de Torri Huske (52 secunde 93/100), care s-a calificat şi ea pentru competiţia olimpică de la Paris.

La 1.500 m liber, Katie Ledecky, septuplă campioană olimpică, a triumfat cu un timp de 15 minute 37 secunde 35/100.

Thomas Heilman a câştigat cursa de 200 m fluture cu un timp de 1 minut 54 secunde 50/100, iar Matt Fallon a obţinut victoria la 200 m bras, stabilind un nou record al Statelor Unite cu 2 minute 06 secunde 54/100.