JO 2024 – Camelia Potec (FRNPM) – Înotul românesc s-a întors în elita mondială

Preşedinta Federaţiei Române de Nataţie şi Pentatlon Modern, Camelia Potec, a declarat miercuri noaptea, după ce David Popovici a obţinut a doua sa medalie la JO 2024, bronz la 100 m liber, că această performanţă marchează revenirea înotului românesc în elita mondială.

„Este o mare bucurie să încheiem aceste Jocuri Olimpice cu două medalii, una de aur şi una de bronz. Ceea ce părea un vis la început, acum a devenit realitate şi suntem foarte mândri. Înotul românesc a revenit în elita mondială după 20 de ani”, a spus Potec.

Referindu-se la cursă, Potec a menţionat că se aştepta ca Popovici să nu fie în frunte la întoarcere, dar că înotătorul român a avut un finiş excelent.

„Ne aşteptam să nu fie printre primii la întoarcere, dar aşa cum îl ştim pe David, a avut un finiş foarte bun, care i-a adus şi la 100 m o medalie olimpică”, a adăugat preşedinta.

Înotătorul român David Popovici a câştigat medalia de bronz la 100 m liber, miercuri seara, la Jocurile Olimpice de la Paris, într-o finală în care chinezul Zhanle Pan a obţinut aurul cu un nou record mondial.

Finala a fost una spectaculoasă, cea mai rapidă din istorie, Pan doborându-şi propriul record (46 sec 80/100) şi cucerind aurul în 46 sec 40/100. Argintul a fost câştigat de fostul campion olimpic australian Kyle Chalmers, cu 47 sec 48/100, iar Popovici a terminat în 47 sec 49/100.

David Popovici a fost la o sutime de Chalmers şi la o sutime de secundă de maghiarul Nandor Nemeth, clasat al patrulea.

După ce luni a cucerit aurul la 200 m liber, Popovici a intrat în finala de 100 m liber cu al cincilea timp din semifinale (47 sec 66/100). În 2021, la JO de la Tokyo, a fost al şaptelea în finala la 100 m liber, când avea doar 16 ani.

David Popovici a deţinut recordul mondial la 100 m liber (46 sec 86/100), dar Zhanle Pan a fost cel care l-a depăşit (46 sec 80/100) şi a stabilit un nou record olimpic (46 sec 92/100) în ştafetă sâmbătă.