LAMENTABIL – CS Minaur, surclasată acasă de HC Dunărea Brăila

O nouă prestație jalnică a echipei CS Minaur în Liga Florilor. Băimărencele, care au lăsat impresia că s-au întâlnit pentru prima dată în această seară în actuala formulă, au pierdut fără drept de apel meciul jucat acasă cu HC Dunărea Brăila în etapa a șasea. Și asta, în condițiile în care portarii Amra Pandzic și Cristina Mihiș au avut o evoluție bună.

O sumedenie de pase greșite și multe aruncări pe lângă poartă au alcătuit „rețeta” insuccesului pentru CS Minaur în partida disputată în Sala „Lascăr Pană”. De jocul fără orizont al gazdelor s-au „molipsit” într-o oarecare măsură și oaspetele, dar, în ciuda numeroaselor erori comise, tot au obținut o victorie la scor. Dunărea a condus confortabil de la început până la sfârșit, singura tresărire de orgoliu în jocul băimărencelor producându-se în debutul reprizei secunde când Minaur s-a apropiat la un singur gol de adversare (14-15, min. 34).

CS Minaur Baia Mare – HC Dunărea Brăila 21-30 (11-15)

CS Minaur: Pandzic (10 intervenții), Mihiș (7 intervenții, a apărat un 7 metri) – Coman, Vukajlovic 0/1, Tănasie 2/3, Vujovic 5 (2 din 7m)/11, Da Costa 2/3, Romaniuc 0/1, L. Popescu 2/2, Țîrle, Terciu 1/3, Lundback 0/4, Borș 3/7, Spugnini 5 (1 din 7m)/5, Pavlovic 1/3. Antrenori Andrei Popescu, Daniel Apostu.

Dunărea: Șerban (10 intervenții, a apărat un 7m), Trusova (o intervenție) – Udriștioiu 1/4, Severin 1/2, Zivkovic 3 (2 din 7m)/6, Quintino 1/4, Balog 0/1, Kanaval 3/8, Araujo 5/6, Schmelzer 4/4, Venancio 3/3, A. Popa 2/4, Liscevic 2 (1 din 7m)/3, Mohamed 1/1, Lupei 1/1, Gonzalez 3/5. Antrenori Ian Leslie și Ionel Radu.

Aruncări de la 7 metri: 4-5, transformate 3-3. Au ratat: Lundback / Zivkovic, Udriștioiu. Minute de eliminare: 8-6.