LIGA ZIMBRILOR – CS Minaur a învins greu pe CSM București în etapa a 20-a

CS Minaur și-a mai adăugat în cont încă trei puncte prețioase în urma victoriei de pe teren propriu cu CSM București, obținută în etapa a 20-a a Ligii Zimbrilor.

Scorul final este puțin cam mare dacă ținem cont de modul cum s-a desfășurat jocul. Băimărenii au avut parte de un meci complicat în fața unui adversar incomod, care și-a vândut scump pielea. Minaur a avut mari probleme la atacul pozițional în această partidă, dar apărarea a funcționat bine, iar în poartă Terekhov a avut o prestație remarcabilă.

Oaspeții au fost cei care au dictat ritmul partidei până în minutul 40 (17-17), după care au început să piardă foarte ușor mingea în atac, pe fondul unei defensive exacte a gazdelor, și Minaur s-a desprins până la urmă în câștigătoare.

CS Minaur – CSM București 27-23 (12-12)

CS Minaur: Terekhov (13 intervenții), Buzogany (o intervenție), Al Khafadji  – Nagy 5/8, Botea 1/3, Vujovic 4 (2 din 7m)/6, Cumpănici 2/5, Kotrc 6/6, Kozakevych 3/4, Cip 2/3, E. Pop, Mollino Da Silva 4/6, Fotache 0/1. Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș.

CSM București Asanin (9 intervenții), Shymanskyi – Mihalcea 0/1, Schneider 9 (5 din 7m)/11, D. Voica 1/3, Dodică 1/6, Rotaru 1/3, Joao Da Silva 5/10, Ioannou 1/2, Szasz 2/2, Nica 1/1, Nantes 0/5, Onyejekwe 1/1, Szeles 1/1. Antrenori Eliodor Voica, Bogdan Voica.

Aruncări de la 7 metri: 2-5, transformate 2-5. Minute de eliminare: 8-6.

Arbitri: Ionuț Ifrim – Ovidiu Ilisei (Neamț). Observator: Adrian Rucoi (Tg. Mureș)

CS Minaur va juca cu austriecii de la Bregenz pe 23 martie, ora 18.00, în Baia Mare, partida tur din sferturile de finală ale EHF European Cup.