LIGA ZIMBRILOR – CS Minaur nu a avut emoții cu CSM Vaslui în primul meci oficial al anului

Victorie convingătoare pentru CS Minaur acasă cu CSM Vaslui, în etapa a 16-a a Ligii Zimbrilor, prima din acest an. Băimărenii au controlat jocul în totalitate, din primul până în ultimul minut, și s-au impus în final la o diferență clară de scor. În condițiile în care de la Minaur au lipsit Anton Terekhov, Stefan Vujic și Daniel Bera, tinerii Cristian Sincu (debutant), Ovidiu Ardelean și Lucas Sabou au prins minute bune de joc și nu au dezamăgit, cu o menșiune specială pentru Cristian Sincu.

CS Minaur Baia Mare – CSM Vaslui 38-29 (21-13)

Minaur: Barna Buzogany (11 intervenții, a apărat un 7m, a marcat un gol), Cristian Sincu (7 intervenții) – Tudor Buguleț 1 gol/3 aruncări, Robert Nagy 3/5, Gabriel Teca, Stevan Vujovic 5/7, Ovidiu Ardelean 2 (1 din 7m)/3, Călin Căbuț 6 (1 din 7m)/6, Milan Kotrc 1/3, Artem Kozakevych 2 (1 din 7m)/2, Nemanja Ratkovic 3/4, Erik Pop 4 (1 din 7m)/4, Molino Da Silva 6/7, Viorel Fotache 1/1, Lucas Sabou 2 (1 din 7m)/3, Constantin Mănescu 1/5. Antrenor Alexandru Sabou.

CSM Vaslui: Eduard Cioată (6 intervenții), Valentin Petrila (5 intervenții) – Vladyslav Kobzii 2/3, Alexandru Ionescu 2/5, Gabriel Cumpănici 3/8, Andrei Popa, Bogdan Cîrchea 2 (1 din 7m)/4, Rareș Păunică 2 (1 din 7m)/3, Maksim Karamyshev 1/2, Silvian Amihăesi 2/6, Vlad Husanu 1 (din 7m)/1, Vladimir Carali 5/7, Maxim Oancea, Darius Ungureanu, Florin Acatrinei 2/8, Răzvan Chiratcu 7/9. Antrenori Bogdan Pralea și Sebastian Hagiu.

Arbitri: Ciprian Popa (Galați) – Ionuț Velișca (Buzău). Observator FRH: Viorel Dobre (București).

Aruncări de la 7 metri 6-4, transformate 5-3. Au ratat L. Sabou/Cîrchea. Minute de eliminare 4-6.