handbal

LIGA ZIMBRILOR – Minaur obține victoria cu CSM Bacău pe final de meci

Debut cu victorie pentru CS Minaur în ediția 2024-2025 a Ligii Zimbrilor. Băimărenii au învins pe teren propriu pe CSM Bacău, dar au tremurat pentru victorie până în ultimele minute ale partidei.

Venită la acest joc cu doar 13 jucători, dintre care trei portari, echipa moldoveană a dat o replică neașteptat de bună formației gazdă. După un început ezitant, Minaur a condus cu 11-7 în min. 18, după care a pierdut vizibil din turație pe fondul unor pase greșite și ratări în ofensivă, sancționate prin goluri marcat pe contraatac de adversari. CSM Bacău a preluat conducerea în min. 26 (14-15) și băimărenii au revenit în avantaj, cu mari eforturi, abia în min. 54 (28-27). Băcăuanii n-au mai putut menține ritmul pe final și Minaur a câtigat punctele puse în joc.

Kozakevych și Botea (Minaur), respectiv Virbauskas și Mojszilov (Bacău), au fost remarcații partidei.

CS Minaur Baia Mare – CSM Bacău 31-29 (15-18)

CS Minaur: Terekhov (6 intervenții, a marcat un gol), Buzogany (4 intervenții) – Nagy 1/1, Botea 7/13, Vujovic 2/3, Dahlin 3/4, Kotrc 3 (2 din 7m)/4, Dobra, Kozakevych 8 (4 din 7m)/9, Burzak 1/2, V. Pop, E. Pop 1/2, Vujic 2/2,  Molino Da Silva 0/2, Fotache 1/2, L. Sabou 1/3. Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș.

CSM Bacău: Mojszilov (10 intervenții, a apărat un 7m), Sîrghie, Grigoraș – M. Bujor 0/2, G. Bujor 4 (2 din 7m)/7, Dospinescu 5/7, Virbauskas 9/11, Ushal, Dobrincu, Esteki 3/8, Oancea, Mousavi 2/2, Mănescu 6/8. Antrenori: Leonard Bibirig, Ionuț Rotaru.

Aruncări de la 7 metri: 8-2, transformate 6-2. Au ratat: Kotrc, Botea. Minute de eliminare: 12-10.