M20 EHF CHAMPIONSHIP – România, înfrângere dramatică în finală. Erik Pop (Minaur), locul 3 în clasamentul golgheterilor

Naționala masculină de handbal tineret a ratat aseară calificarea la Campionatul Mondial, după ce a pierdut dramatic finala M20 EHF Championship (a doua grupă valorică a handbalului european). În ultimul act al competiției, care s-a desfășurat la Varna (Bulgaria), tricolorii au fost învinși de reprezentativa Israelului, după executarea loviturilor de departajare de la 7 metri.

Dacă este să vedem doar partea plină a paharului, trebuie să remarcăm că selecționata României a luptat exemplar la acest turneu și ar exista ceva speranțe în ceea ce privește viitorul handbalului masculin românesc. Pe de altă parte, nu am întâlnit adversari de primă mână, iar Israelul, echipa care ne-a învins în finală, nu are nicio tradiție în handbal.

Israel – România 38-36 (17-17, 33-33), după aruncările de departajare de la 7 metri

România: Preda, Pașca, Pal – E. Pop 7, Stănescu 6, Moldovan 6, Dedu 6, Cîtu 6, Dumitrescu 3, Katona 1, Bote 1, Duță, Toboșaru, Bordeanu, Chiratcu. Antrenori: Daniel Anca, Raul Marian, Daniel Apostu.

Erik Pop, handbalist legitimat la CS Minaur Baia Mare, a ocupat locul 3 în clasamentul golgheterilor turneului, cu 32 goluri marcate.