MIHĂILĂ, EROUL ROMÂNIEI – Tricolorii au egalat Eleveția în prelungiri și rămân pe locul 2 în grupa de calificare la Euro 2024

La capătul unui joc în care a fost dominată autoritar timp de 80 de minute, România a reușit totuși să smulgă un punct, în deplasare, cu Elveția în Grupa 1 de calificare la Campionatul European de fotbal 2024.

În fața unei echipe care nu a făcut altceva decât să se apere, gazdele și-au creat multe ocazii de gol, două dintre ele fiind concretizate de Zeki Amdouni (28, 41). România și-a revenit miraculos în ultimele minute ale jocului și a reușit o nesperată egalare prin Valentin Mihăilă (89, 90+2), care a primit două pase ideale de la Olimpiu Moruțan. Tricolorii au avut în continuare noroc deoarece Elveţia putea obţine în ultimul minut al prelungirilor victoria, dar Bislimi (90+8) a reluat în bara transversală din 6 metri.

Elveţia – România 2-2 (2-0). Au marcat: Zeki Amdouni (28, 41), respectiv Valentin Mihăilă (89, 90+2).

Elveţia: 1. Yann Sommer – 4. Nico Elvedi, 5. Manuel Akanji, 13. Ricardo Rodriguez – 2. Edimilson Fernandes (22. Fabian Schaer, 90), 6. Denis Zakaria (15. Djibril Sow, 75), 10. Granit Xhaka (căpitan), 8. Remo Freuler – 23. Xherdan Shaqiri (16. Uran Bislimi, 90+1), 17. Ruben Vargas (11. Renato Steffen, 75) – 7. Zeki Amdouni (9. Haris Seferovic, 59). Selecţioner: Murat Yakin.
Rezerve neutilizate: 12. Yves Mvogo, 21. Gregor Kobel – 3. Ulisses Garcia, 14. Steven Zuber, 18. Cedric Zesiger, 19. Andi Zeqiri, 20. Michael Aebischer.
România: 12. Horaţiu Moldovan – 4. Cristian Manea, 5. Ionuţ Nedelcearu, 15. Andrei Burcă, 3. Radu Drăguşin, 23. Deian Sorescu (18. Darius Olaru, 73) – 11. Ianis Hagi (13. Valentin Mihăilă, 57), 22. Vladimir Screciu (8. Alexandru Cicâldău, 84), 10. Nicolae Stanciu (căpitan), 19. Florinel Coman (21. Olimpiu Moruţan, 58) – 7. Denis Alibec (9. George Puşcaş, 73). Selecţioner: Edward Iordănescu.
Rezerve neutilizate: 1. Ştefan Târnovanu, 16. Marian Aioani – 2. Valentin Ţicu, 6. Tudor Băluţă, 14. Marius Marin, 17. Adrian Rus, 20. Dennis Man.

Celelalte rezultate din preliminariile EURO 2024 – Grupa I

Belarus – Kosovo 2-1 (0-0), la Budapesta. Au marcat: Vladislav Morozov 73, Max Ebong 75, respectiv Vedat Muriqi 87 – penalty.

Israel – Andorra 2-1 (1-0). Au marcat: Raz Shlomo 42, Manor Solomon 61, respectiv Albert Rosas Ubach 52.

Clasament: 1. Elveția 10 puncte, 2. România 8p, 3. Israel 7p, 4. Belarus 3p, 5. Kosovo 3p, 6. Andorra 1p.