MINIFOTBAL – România s-a calificat în sferturile EMF EURO 2024

Selecționata României, campioana mondială en titre, s-a calificat miercuri în sferturile de finală ale Campionatului European de Minifotbal – EMF EURO 2024, de la Sarajevo (Bosnia-Herțegovina), după ce a învins Georgia cu scorul de 3-0.

Golurile au fost marcate de Mircea Ungur (min. 4), Alexandru Nechita (min. 32) și Vlad Mocanu (min. 45).

În minutul 24, Șumălan a lovit bara transversală, iar Georgia a ratat un penalty în minutul 37.

În sferturile de finală, România, sextuplă campioană europeană, va întâlni echipa gazdă, Bosnia-Herțegovina, care a învins Cehia cu 3-2 la loviturile de departajare, după ce scorul a fost egal, 2-2, la finalul timpului regulamentar.

Meciul va avea loc joi seara (ora 21:00 sau 22:30, ora României).

La ediția precedentă a Campionatului European, în 2022, România a fost învinsă în finală de Azerbaidjan.