NEPUTINCIOȘI DUPĂ PAUZĂ – CS Minaur a pierdut semifinala Supercupei României cu CSM Constanța

CSM Constanța va juca finala Supercupei României la handbal masculin în urma victoriei din prima semifinală cu CS Minaur, echipă care a avut la pauză au avut un avantaj de șase goluri!

După un început bun al dobrogenilor (3-0, min. 5), CS Minaur a revenit în joc și la finalul celor 30 de minute conducea cu 17-11. Antrenorul Alexandru Sabou a schimbat la pauză linia de 9 metri (Botea, Cumpănici, Ivanovici) care a dat satisfacție în prima repriză și în continuare echipa a jucat slab, marcând doar 7 (șapte!) goluri în partea a doua a meciului. În aceste condiții, CSM Constanța a recuperat fără probleme handicapul de la pauză și s-a impus fără emoții.

CSM Constanța – CS Minaur Baia Mare 27-24 (11-17)

CSM Constanța: D. Vasile  (6 intervenții, a apărat și un 7m), D. Rusu (6 intervenții) – Nistor 3 goluri, Al. Andrei 2 (1 din 7m), Chikovani, G. Ilie 2, Aliokhin 8 (1 din 7m), Căbuț 1, Drăgan 2, L. Caba, Nikolic 1, Vegar, Stankovic 3, Ravnic 4 (1 din 7m), Komogorov, Susanu. Antrenor George Buricea.

CS Minaur: Terekhov (11 intervenții), Al Khafadji (2 intervenții, a apărat și un 7m) – R. Nagy 1, Botea 7 (3 din 7m), Vujovic 1, Cumpănici 3, Kotrc 2, Kozakevych 2, Ivanovic 3 (1 din 7m), Ratkovic, V. Pop, E. Pop, Vujic 2, Da Silva 2, Fotache, L. Sabou 1. Antrenor Alexandru Sabou.

Aruncări de la 7 metri: 4-6, transformate 3-4. Au ratat: Stankovic/Ivanovic, L. Sabou. Minute de eliminare: 8-8.