NERVI LA FOCȘANI – CS Minaur a câștigat restanța din etapa a 20-a și continuă lupta pentru o medalie

După înfrângerea surprinzătoare suferită la Buzău, CS Minaur și-a revenit și a învins azi la limită în deplasare pe CSM Focșani, într-o partidă restanță din etapa a 20-a a Ligii Zimbrilor.

A fost un joc complicat, cu două defensive foarte bune și, mai ales, mulți nervi. Spiritele s-au inflamat în tabăra gazdelor pe final, la scorul de 22-23, după eliminarea lui Marius Ragea. Au urmat proteste violente ale lui Viorel Ciubotaru (conducătorul clubului CSM Focșani), care a văzut cartonașul roșu, dar nu s-a dat dus de pe teren vreo cinci minute, incitând publicul, dar și pe jucătorii focșeneni. Apoi au mai fost eliminați, tot pentru proteste, încă doi jucători de la CSM Focșani (Marocico și Miroiu) și băimărenii au mai înscris de două ori prin Vujovic (22-25, min. 58). Finalul a aparținut formației moldovene care a mai marcat două goluri prin Miroiu, în ultimul minut. Aflați în inferioritate numerică și sub amenințarea de joc pasiv, băimărenii au gestionat bine ultimele secunde ale jocului și au obținut o victorie prețioasă.

CSM Focșani – CS Minaur Baia Mare 24-25 (10-10)

CSM Focșani: Marocico, Cloșcă, C. Rusu – Ragea, Pătru, Drăgan 1, Lazoreac, Miroiu 10, Marjanovic 9 (6 din 7m), Tuțu, Hrimiuc 2, M. Mocanu, Rață 2, Nuțu, Krstevski, Marijanac, . Antrenor Dalibor Cutura

CS Minaur: Buzogany, Terekhov, R. Pop – Buguleț, R. Nagy 2, Teca, Buzle, Vujovic 9 (2 din 7m), Huta 2, Căbuț 3, Kotrc 3, Cip 2, L. Sabou, Csepreghi, E. Pop, Da Silva 4. Antrenor Alexandru Sabou.

Clasament: 1. Dinamo 64p, 2 Steaua 56p, 3. Potaissa Turda 55p, 4. CS Minaur 55p, 5. Dobrogea Sud Constanța 54p.

Miercuri, 11 mai (ora 16, TVR 2), CS Minaur va juca acasă cu Potaissa Turda, în penultima etapă, după care va întâlni Steaua, la Sighișoara (18 mai, ora 16, TVR 2), în ultimul meci al campionatului.