PE MUCHIE DE CUȚIT – CS Minaur câștigă la limită cu Corona Brașov. Pandzic, intervenție decisivă în ultima secundă

Meci cu final dramatic în sala polivalentă Lascăr Pană din Baia Mare, în etapa a treia a Ligii Florilor. CS Minaur și Corona Brașov, echipe de valoare aproximativ egală, au furnizat un meci de luptă, în care echilibrul s-a menținut până în ultima secundă. Ambele echipe au jucat bine în apărare, dar în atac au fost prea multe erori, mai ales în prima repriză.

Gazdele au lăsat impresia că vor avea parte, totuși, de un final fără emoții, în min. 55 tabela de marcaj arătând scorul de 24-21. Oaspetele au marcat de trei ori consecutiv, în doar două minute, și scorul a devenit egal, 24-24 (min. 57). În continuare, în inferioritate numerică, Minaur a punctat de două ori, prin Tănasie și Lundback (din 7m), în timp ce Corona a marcat prin Lazăr și scorul a devenit 26-25 (min. 59). După ce Pletikosic a pierdut mingea, Gudelj a apărat aruncarea Oanei Borș, când mai erau 15 secunde și Corona a avut atacul, dar brașovencele nu au mai reușit să înscrie. Mai întâi Pletikosic a aruncat în blocaj, după care aceeași jucătoare a aruncat la poartă în ultima secundă, dar Pandzic a respins mingea cu piciorul.

Remarcatele meciului au fost Pandzic, Spugnini și, pentru jocul din repriza a doua, Tănasie și Lundback, respectiv Gudelj și maramureșeanca Alisia Boiciuc.

CS Minaur Baia Mare – CSM Corona Brașov 26-25 (9-11)

CS Minaur: Pandzic (17 intervenții), Mihiș – Tănasie 7/10, Kerekes 0/2, Vujovic 1/5, Da Costa 0/1, L. Popescu 0/2, Terciu 0/1, Lundback 5 (2 din 7m)/7, Borș 2/5, Spugnini 7/8, Pavlovic 3/8, Mițicuș 1/3. Antrenori: Andrei Popescu și Daniel Apostu.

Corona: Gudelj (16 intervenții), E. Munteanu – Pletikosic 4 (2 din 7m)/8, Văcariu, Voica 1/2, Dumitrașcu 1/3, Gandulfo, Cîrstea 3/7, Berbece 1/2, Boiciuc 5/8, Lasm 1/2, Moraru 1/5, Carlos 1/5, Lazăr 2/4, Klikovac 3/4, Marin 3 (1 din 7m)/3. Antrenori: Alin Bondar și Răzvan Udriștioiu.

Aruncări de la 7 metri: 4-3, transformate 2-3. Au ratat: Tănasie, Pavlovic. Minute de eliminare: 8-6.

Arbitri: Cristina Lovin (București) – Simona Stancu (Buzău). Observator: Adrian Nacu (Târgu Mureș)