Connect with us
Descarcă aplicația

SPORT

SUPERCUPA ROMÂNIEI – Minaur va juca finala după victoria obținută în extremis cu Potaissa Turda

Publicat cu

pe

CS Minaur este prima finalistă a Supercupei României la handbal masculin, competiție găzduită de Sala sporturilor din Pitești. Băimărenii au învins în semifinale Potaissa Turda la capătul unui joc decis de golul lui Tudor Botea, marcat cu doar patru secunde înainte de final.

Minaur a început mai bine meeciul și a condus până în min. 10 (7-6). În continuare în jocul băimărenilor au intervenit foarte multe ratări, aceștia reușind contraperformanța de a marca un singur gol timp de 15 minute. Potaissa a preluat inițiativa și a condus multă vreme, băimărenii reușind să preia din nou conducerea abia în min. 52 (23-22). Totul s-a descis, însă, pe final de partidă. Alexandru Saboua cerut time-out și Tudor Botea a m

În min. 59 Lucas Sabou și-a adus echipa în avantaj (28-27), în timp ce de partea cealaltă Ghiță a ratat. Minaur a avut șansa de a închide partida în debutul minutului 60, dar Dahlin a comis pași, iar pe contraatac Thalmaier a egalat (28-28). Cu 20 de secunde înainte de final Alexandru Sabou a cerut time-out și apoi Tudor Botea a marcat golul victoriei în min. 59 și 56 de secunde. A urmat un time-out solicitat de Horațiu Gal. Turdenii au mai apucat să arunce la poartă, de la 12 metri, prin Ghiță, dar mingea a trecut pe lângă bară.

CS Minaur Baia Mare – AHC Potaissa Turda 29-28 (11-12)

CS Minaur: Terekhov (7 intervenții, a apărat un 7m), Al Khafadji (5 intervenții, a apărat un 7m) – Nagy 2/3, Botea 5/7, Vujovic 2/4, Dahlin 3/6, Kotrc 0/1, Dobra, Kozakevych 3/4, Burzak 3/3, V. Pop, E. Pop 3/3, Vujic 0/1, Molino Da Silva 1/3, Fotache 1/3, L. Sabou 6 (3 din 7m)/6. Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș.

Potaissa: M. Popescu (13 intervenții, a apărat 2 de 7m), Bucătaru (2 intervenții, a apărat un 7m), Baștiurea – Ghivil 0/1, Pințoiu 1/2, Thalmaier 10/11, Piechowski, Kbilashvili 4 (1 din 7m)/4, Ghiță 4 (2 din 7m)/10, D. Rusu, R. Lazăr, Vereș 1/2, Oraei 0/2, Dumitriu 2/2, D. Pop 1/1, Hanțaru 5/8. Antrenori: Horațiu Gal, Ionuț Ștef, Gabriel Borodi.

Arbitri: Marian Drăghici – Ionuț Drăguț (Adjud – Vrancea). Observator: Adrian Dima (Galați)

Aruncări de la 7m: 6-5, transformate 3-3. Au ratat: Botea, Kozakevych, Vujovic/Ghiță 2. Minute de eliminare: 14-2.

Lucas Sabou (CS Minaur) și Mihai Popescu (Potaissa) au fost desemnați cei mai buni jucători ai celor două echipe.

CS Minaur va juca final cu învingătoare din meciul Dinamo București – CSM Cosntanța, mâine, 25 august, de la ora 17.30