TENIS – Gabriela Ruse şi Anca Todoni, în turul al doilea al calificărilor la Wimbledon

Jucătoarele române de tenis Gabriela Ruse și Anca Todoni au reușit să avanseze, marți, în runda a doua a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului pe iarbă de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului.

Ruse (26 ani, locul 152 WTA) a învins-o pe columbianca Emiliana Arango (23 ani, locul 122 WTA) cu scorul de 6-2, 6-3. Anul trecut, românca a mai câștigat în fața lui Arango în sferturile de finală ale Transylvania Open, cu 6-1, 0-6, 6-1.

În turul următor, Ruse va juca împotriva cehoaicei Dominika Salkova (19 ani, locul 149 WTA).

Todoni (19 ani, locul 141 WTA) a trecut de rusoaica Ekaterina Makarova (28 ani, locul 181 WTA) cu 6-3, 6-2. Todoni are acum un scor de 2-0 în meciurile directe cu Makarova, după ce a câștigat și anul trecut în optimile de finală de la Heraklion, cu 6-2, 6-4.

Următoarea adversară a lui Todoni va fi australianca Kimberly Birrell (26 ani, locul 132 WTA).

În primul tur al calificărilor de la Londra, alte trei românce au fost eliminate: Irina Bara, Miriam Bulgaru și Andreea Mitu.

Irina Bara (29 ani, locul 220 WTA) a fost învinsă de jucătoarea cehă Gabriela Knutson (27 ani, locul 231 WTA) cu 7-6 (8/6), 6-1, după ce Bara a condus cu 2-0 și 4-2 în primul set.

Miriam Bulgaru (25 ani, locul 219 WTA) a pierdut în fața neozeelandezei Lulu Sun (23 ani, locul 123 WTA) cu 6-2, 6-1.

Andreea Mitu (32 ani, locul 212 WTA) a fost învinsă de australianca Maya Joint (18 ani, locul 172 WTA) cu 6-2, 6-3.

Jucătoarele eliminate în primul tur al calificărilor au primit câte 15.000 de lire sterline și 2 puncte WTA, în timp ce Ruse și Todoni și-au asigurat câte 25.000 de lire sterline și 20 de puncte WTA.