VICTORIE LA SCOR CU HC BUZĂU – Minaur, prima echipă calificată în careul de ași al Cupei României

Calificare fără emoții pentru CS Minaur în Final-Four-ul Cupei României după succesul categoric obținut azi, în sferturi, pe teren propriu cu HC Buzău. Băimărenii au rezolvat soarta calificării în debutul meciului, când, în min. 9, tabela de marcaj arăta un scor neașteptat, 7-0. De aici încolo, echipa gazdă a gestionat cu calm jocul și s-a impus în final la 10 goluri diferență, în fața unei echipe care n-a mai repetat evoluția din returul acestui campionat, când a pierdut la doar două goluri diferență la Baia Mare.

CS Minaur Baia Mare – HC Buzău 37-27 (20-14)

CS Minaur: Buzogany (11 intervenții), Sîncu (2 intervenții) – Teca, Vujovic 4/7 (1 din 7m), Căbuț 3/5, Kotrc 2/2, Kozakevych 10/10 (5 din 7m), Cip 1/1, Ratkovic 3/5, E. Pop 0/1, Vujic 3/5, Da Silva 2/3, Fotache 1/1, L. Sabou 1/1, Mănescu 6/8, Dobra 1/1. Antrenor: Alexandru Sabou.

HC Buzău: Crăciunescu (3 intervenții), Tcaciuc (4) – Dumitrana 4/6, Mane 6/10, Sadovyi, Stroe, Mironescu 1/2, Juskenas 3/5, Meduric 0/1, Bejinariu, Glendza 2 (1 din 7m)/5, Al. Popa, Mitrovic 1/3, Păunescu 1/1, Barro 4 (1 din 7m)/4, M. Anton 5/10. Antrenor: Gabriel Armanu.

Aruncări de la 7m: 6-3, transformate 6-2. A ratat:Juskenas. Minute de eliminare: 2-2.