SPORT

VOLEI – România va întâlni Franţa în sferturile Campionatului European

Publicat cu

pe

Naţionala României va înfrunta Franţa, campioana olimpică en titre, în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce ”Les Bleus” au dispus de Bulgaria cu 3-0 (25-21, 25-21, 25-15), vineri seara, la Varna.

În echipa Franţei a evoluat pentru câteva minute şi vedeta Earvin Ngapeth, deşi selecţionerul Andrea Giani îl anunţase ca fiind indisponibil.

România a învins Croaţia cu scorul de 3-2 (25-17, 25-20, 17-25, 26-28, 15-12), tot la Varna, vineri, în primul meci din optimile de finală.

România a întâlnit Franţa în faza grupelor, reuşind să o învingă surprinzător cu scorul de 3-1.

Sâmbătă vor avea loc alte patru meciuri din optimi: Slovenia – Turcia, Portugalia – Ucraina, ambele la Varna, Italia – Macedonia de Nord şi Germania – Olanda, ambele la Bari.

Duminică sunt programate ultimele două partide din optimi, Cehia – Serbia şi Polonia – Belgia, ambele la Bari.

România nu s-a mai aflat între primele opt echipe ale continentului de 40 de ani, după ce în 1983 încheia pe locul 8.

Campionatul European are loc în Israel, Italia, Bulgaria, Macedonia de Nord, în perioada 28 august-16 septembrie.

România s-a clasat pe locul 21 la precedenta ediţie a Campionatului European la care a participat, în 2019. Palmaresul tricolorilor cuprinde un titlu european în 1963, două medalii de argint (1955, 1958) şi două de bronz (1971, 1977).