APROAPE CALIFICAȚI – CS Minaur a învins la 10 goluri RK Vogosca, în prima manșă din optimile EHF European Cup

CS Minaur a luat o opțiune importantă pentru calificarea în sfeturile EHF European Cup la handbal masculin. Băimărenii au câștigat partida tur jucată acasă cu RK Vogosca (Bosnia Herțegovina) la zece goluri diferență la capătul unui joc consistent, în care nu au lăsat nimic la voia întâmplării.

Soarta meciului și, probabil, a calificării a fost decisă încă din prima repriză în care Minaur s-a aparat excelent, forțându-și adversarii să arunce de la 10 metri și să marcheze mai mult pe contraatac.

Spectatorii, veniți în număr mare, au fost extrem de calzi la acest joc, iar băieții de la Minaur au răspuns cu execuții spectaculoase. Deja binecunoscutul refren „Să vină banii la băieți!” s-a auzit din nou în sală.

Returul este programat peste o săptămână în deplasare,

CS Minaur Baia Mare – RK Vogosca 36-26 (18-11)

CS Minaur: Terekhov (12 intervenții), Al Khafadji (o intervenție) – Nagy 2 (1 din 7m)/3, Botea 5/7, Vujovic 3 (1 din 7m)/5, Cumpănici 4/7, Kotrc 7/7, Kozakevych 4 (1 din 7m)/5, Cip 2/4, E. Pop 2/2, Mollino Da Silva 4/5, Fotache 2/2. Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș.

RK Vogosca: Mutapcic (4 intervenții), Cordalija (4 intervenții), Trapara – Kadric, Djapo 2/6, Rujanac 1/4, Tahirovic 1/2, Ombasa 5/5, Semic 5/6, Cabaravdic 3/3, Sestan 2/4, Buric 3/8, Barakovic 4/9, Zulfic 0/2, Omanovic. Antrenori: Fetah Kadric, Senad Skopaljak, Enid Tahirovic

Au arbitrat: Ivars Cernavskis și Edmunds Bogdabovs (Letonia). Observator EHF: Kenan Gokmen (Turcia).

Aruncări de la 7 metri: 4-1, transformate 3-1. A ratat: Kozakevych. Minute de eliminare: 14-12. Buric a văzut direct cartonașul roșu, iar Ombasa (RK Vogosca) a părăsit terenul definitiv pentru trei eliminări de 2 minute.