FOTBAL – Nigeria și RD Congo în semifinalele competiției

Vineri seara, echipa de fotbal a Nigeriei și-a asigurat un loc în semifinalele Cupei Africii pe Națiuni, desfășurată la Abdijan, în Cote d’Ivoire, după ce a învins Angola cu scorul de 1-0 (1-0) în primul sfert de finală. Ademola Lookman a fost eroul partidei, marcând unicul gol din pasa lui Moses Simon în minutul 41.

În etapa următoare, Nigeria va juca împotriva învingătoarei dintre echipele Insulelor Capului Verde și Africii de Sud.

În același context, selecționata Republicii Democratice Congo și-a asigurat un loc în semifinale după ce a învins Guineea cu scorul de 3-1 (1-1) pe Stade ”Alassane Ouattara” din Ebimpe. În etapa următoare, RD Congo se va confrunta cu învingătoarea dintre Mali și Cote d’Ivoire, aceasta din urmă fiind echipa gazdă a competiției.

Este a treia oară când RD Congo ajunge în semifinalele competiției, după performanțele din 1998 și 2015, unde a obținut medaliile de bronz.