STIREA ZILEI

LIGA ZIMBRILOR – Minaur a marcat 11 goluri consecutive și a câștigat la Vaslui, în etapa a șasea

Succes logic obținut de CS Minaur Baia Mare în partida disputată în deplasare cu CSM Vaslui, în etapa a șasea a Ligii Zimbrilor.

Soarta partidei s-a decis în prima repriză, în doar zece minute, Minaur având o perioadă de grație în care a înscris de 11 ori, fără să primească vreun gol. Astfel, de la scorul de 8-6 (min. 14) s-a ajuns la 8-17 (min. 24)!. De aici, vasluienilor le-a fost imposibil să mai reintre în joc, deși au marcat și ei 4 goluri consecutive la finalul primei jumătăți a întâlnirii.

Repriza a două a fost în întregime la discreția băimărenilor, care au jucat fără Cumpănici, L. Sabou și Cip (accidentați), și la final tabela de scor a arătat o diferență de scor comfortabilă în favoarea oaspeților.

CSM Vaslui – CS Minaur Baia Mare 28-37 (15-20)

CSM Vaslui: Țenghea (o intervenție), Mihaljevic (2 intervenții), Cioată (o intervenție) – Al. Ionescu 3/3, A. Popa 2/2, Szoke 6/9, R. Pavel 2/2, Vucicecvic 4/6, Husanu 1/5, Mihaljevic, Hamzic 1/3, Aungurenci 0/2, Gal 3/3, Yashchanka 6 (3 din 7m)/11, Acatrinei 0/1. Antrenori: Gabriel Armanu, Bogdan Pralea, Dragoș Soare

CS Minaur: Terekhov (o intervenție), Al Khafadji (9 intervenții) – Nagy 2/3, Botea 6/12, Racolța, Vujovic 5/6, Dahlin 5/5, Kotrc 2/3, Dobra 1/1, Kozakevych 5 (1 din 7m)/5, Burzak 2/2, V. Pop 2/3, E. Pop 0/2, Vujic 2/5, Mollino Da Silva 3/3, Fotache 2/2. Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș.

Aruncări de la 7 metri: 4-1, transformate 3-1. A ratat: Acatrinei. Minute de eliminare: 2-6.

Arbitri: Andrei Manafu (București) și Daniel Pavel (Buzău). Observator: Viorel Vicea (București)