40-37 cu CSU Suceava – Băieții de la CS Minaur, victorioși și cu medaliile de bronz la gât

CS Minaur și-a luat la revedere de la suporteri în acest sezon cum nu se poate mai frumos. Băimărenii au câștigat ultimul meci disputat pe teren propriu în acest sezon în compania echipei CSU Suceava, la capătul unui joc în care cele două echipe au fost preocupate să încrie cât mai multe goluri, lăsând apărarea pe plan secund.

Gazdele au dominat primul sfert de oră, după care partida s-a echilibrat și așa a rămas până la sfârșit. Tudor Botea (10 goluri) a fost în mare formă și a tras echipa după el, de parte cealalaltă tripleta Iordachi-Lazurcă-Gavriloaia contabilizând 27 de goluri, din cele 37 marcate de oaspeți.

La finalul meciului băieții de la Minaur au primit medaliile de bronz și o cupă pentru locul III, care încununează un sezon excelent în care au mai fost bifate o semifinală de EHF European Cup și o calificare în Final-Four-ul Cupei României, care onorează din plin aniversarea de 50 de ani a clubului băimărean.

CS Minaur Baia Mare  – CSU Suceava 40-37 (18-20)

CS Minaur: Terekhov (9 intervenții, a apărat un 7m), Buzogany (5 intervenții) – Nagy 5/7, Botea 10/13, Vujovic 5/7, Kotrc 3/5, Kozakevych 6 (3 din 7m)/7, V. Pop, Vujic 3/4, Mollino Da Silva 4/7, Fotache 2/2, L. Sabou 2/2, Bera 2 (1 din 7m)/2. Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș.

CSU Suceava: Podovei (8 intervenții), Merlă – Tîrzioru 2/2, Lazurcă 9 (4 din 7m)/11, L. Ștefan 2/3, Zarițchi 2/3, Csog, Loic 2/3, Bologa 3/4, Bruj, Gavriloaia 8/10, Iordachi 10/13, Balazs 1/4, Dascălu. Antrenor: Bogdan Șoldănescu.

Aruncări de la 7 metri: 4-5, transformate 4-4. A ratat: Lazurcă. Minute de eliminare: 12-4. Stevan Vujovic (CS Minaur) a văzut direct cartonașul roșu, în min. 51, pentru un fault de joc la Iordachi, arbitrii fiind păcăliți se simularea jucătorului sucevean.