LIGA FLORILOR – CS Minaur pierde categoric la Buzău două o repriza a doua foarte slabă

CS Minaur a încheiat anul cu o înfrângere categorică suferită în deplasare cu SCM Gloria Buzău, în etapa a 11-a a Ligii Florilor, ultima programată în 2023. Judecând după modul în care s-a desfășurat prima repriză era greu de anticipat o înfrângere la o diferență de 12 goluri. În primele 30 de minute, băimărencele au jucat de la egal la egal cu gazdele și, cu puțină atenție, ar fi putut intra în avantaj la vestiare.

După pauză a fost o debandadă totală în jocul echipei Minaur și buzoiencele, cu Pijevic, Pal și Moroianau în formă maximă, nu puteau rata ocazia de a prelua inițiativa și de a obține o victorie confortabilă. Cu o apărare aproximativă, foarte multe pase la adversar, ratări incredibile, patru aruncări de la șapte metri ratate, niciun gol marcat de pe extrema dreaptă și cu o evoluție modestă a portarilor, băimărencele nu au lăsat o impresie deloc bună în acest meci.

SCM Gloria Buzău – CS Minaur Baia Mare 36-24 (16-15)

Gloria Buzău: Pijevic (13 intervenții, a apărat un 7m), Măzăreanu (4 intervenții, a apărat un 7m) – Burlachenko 2/4, Papp 3/4, Keita, N Diaye, Andrei 1/1, Bucur, Ilyina 8/9, Zimny 0/2, Coman, Pal 11 (5 din 7m)/13, Iuganu 3/5, Moroianu 6/6, Petrovic 1/1, R. Nicolae 1/1. Antrenor Dan Anca.

CS Minaur: Pandzic (5 intervenții), Mihiș (2 intervenții) – Danciu, Ujkic 0/1, Vukajlovic 1/2, Tănasie 4/6, Vujovic 3/4, Ianăși 2/4, Da Costa 2/3, Romaniuc, L. Popescu, Terciu 0/2, Lundback 1/5, Spugnini 6/7, Pavlovic 3 (2 din 7m)/11, Mițicuș 1/3. Antrenori Andrei Popescu, Daniel Apostu.

Aruncări de la 7 metri: 5-6, transformate 5-2. Au ratat: Tănasie, Pavlovic, Lundback, Mițicuș. Minute de eliminare: 12-10.