ALTCEVA! – După umilința cu SCM Râmnicu Vâlcea, CS Minaur a surclasat pe SCM Craiova

Transformare spectaculoasă suferită, în doar patru zile, de echipa de handbal feminin CS Minaur. După jocul catastrofal prestat acasă în fața echipei SCM Râmnicu Vâlcea (24-40), băimărencele au evoluat foarte bine azi în partida de pe teren propriu cu SCM Craiova, din etapa a 14-a a Ligii Florilor. Gazdele au au intrat hotărâte pe teren, păstrându-și concentrarea pe toată durata partidei, și au obținut o spectaculoasă victorie la 11 goluri diferență.

Soarta partidei s-a decis foarte repede, între minutele 6 și 16, când băimărencele au marcat nouă goluri și au încasat doar unul. Acest lucru a fost posibil, în principal, datorită portariței Cristina Enache, care poate fi considerată jucătoare meciului, în condițiile în care și colegele ei au evoluat la nivel înalt. Astfel, de la scorul de 2-3 s-a ajuns la 11-4 și de aici totul a fost simplu pentru băimărence.

CS Minaur Baia Mare – SCM Craiova 36-25 (19-13)

CS Minaur: Enache (14 intervenții, a apărat un 7m), Ugran (3) – Vukajlovic, Tănasie 8 (3 din 7m)/12 aruncări, Vujovic 5 (2 din 7m)/6, Tudor 3/4, Zych 1/3, Popescu 3/7, Țîrle, Cavlovic 1/1, Cazanga 1/3, Terciu, Borș 6/8, A. Popa 5/5, Mițicuș 3/3. Antrenori: Raul Fotonea, Andrei Popescu, Daniel Apostu.

SCM Craiova: De Sousa (2 intervenții), Curmenț (7, a apărat un 7m) –  Cace 0/4, Da Silva 1/2, Grigorie 3/4,  Șelaru 1/1, Joao 0/2, Rodrigues 4/5, Țicu 5/6, Andrei 0/3, Vâlcan 1/2, Tudorică 1/1, Krpez 5/6, Jipa, Bak 4 (1 din 7m)/6. Antrenori: Bogdan Burcea, Florentina Stanciu, Sorin Toacsen.

Aruncări de la 7 m: 6-2 (transformate 5-1). Au ratat: Zych/Krpez. Minute de eliminare: 8-4.

Au arbitrat: I. Ifrim și O. Ilisei (Piatra Neamț). Observator FRH: V. Ionescu (București).