CRONICA ETAPEI 22 – Minaur s-a apropiat de Constanța. Oradea a obținut prima victorie din acest sezon

Doar șase meciuri s-au disputat în această etapă, la finalul căreia s-a relansat lupta pentru locul 2. Dinamo și-a amânat partida și a ratat, prntru moment, șansa de a deveni matematic campioană.

Rezultatele etapei a 22-a:

CSU din Suceava – CSM Bacău 38-28 (16-17)

Succes important obținut de suceveni în lupta pe care o duc pentru evitarea locurilor de baraj. Meciul a avut parte de o răsturnare de situație greu de explicat. Băcăuanii au condus la pauză cu un gol, dar în repriza a doua n-au mai „existat” și au suferit o corecție drastică.

CSU din Suceava: D. Makaria (11 intervenții), Simulescu (2 intervenții, a apărat și un 7m), Podovei – L. Ștefan 4/4, Zarițchi 2/4, C. Radu 1/1, Vizitiu, Loic 3/5, Bologa 2/4, Bruj, Stanciu 2 (1 din 7m)/3, Gavriloaia 13 (8 din 7m)/14, Balazs 6/8, Kbilashvili 5 (1 din 7m)/5, S. Grigore. Antrenor: Petru Ghervan.

CSM Bacău: Grigoraș (2 intervenții), Freiwald (4 intervenții) – Rotaru 0/1, M. Bujor 4/5, G. Bujor 2/4, Dospinescu 1/5, Coric, Costea 1 (din 7m)/2, Ushal 2/2, Serhel 4 (1 din 7m)/6, Dobrincu 3/3, Esteki 4/7, Belchite 2/6, Brăescu 1/1, Ganchev 3/4, I. Stănescu 1 (din 7m)/3. Antrenor: Sandu Iacob.

Aruncări de la 7 metri: 10-4, transformate 10-3. A ratat: Rotaru. Minute de eliminare: 2-4.

CSM Oradea – CSM Odorheiu Secuiesc 30-26 (15-14)

CSM Oradea a cțștigat derby-ul „suferinței” și a obținut prima victorie din acest sezon. Succesul contează doar pentru palmares, deroarece ambele echipe se vor întoarce în Divizia A din campionatul următor.

CSM Oradea: Țenghea 915 intervenții, a apărat și un 7 metri), Turturică (o intevenție, a apărat și un 7m) – R. Gal, B. Munteanu 2 (1 din 7m)/3, Oargă, M. Kovacs 0/1, A. Szasz 1/2, Djukic 13/17, R. Radu, Strachenko, Breban 0/1, Băban, Ivancenco 2/4, Aungurenci 6 91 din 7m)/7, Boșca 6/9, Sfârlea. Antrenor: Cosmin Liberț.

CSM Odorheiu Secuiesc: Varo (5 intervenții, a apărat și 2 de 7 metri), Orban (5 intervenții), Tăuțean, A. Dedu 1/5, Konya 3/4, Fekete 0/1, Komporaly 0/1, Ferenczi 0/1, Katona 3 (2 din 7m)/4, Madrigal 2/3, Couveiro 6/8, E. Szasz 2/3, Csibi 1/1, Milosevic 2/4, Fedila 1/3, Putnoky 5/7. Antrenor: Lorant Sipos.

Aruncări de la 7 metri: 4-4, transformate 2-2. Au ratat: Munteanu, Djukic/Milosevic, Putnoky. Minute de eliminare: 16-6.

CSM Vaslui – HC Buzău 34-33 (13-18)

Balon important de oxigen pentru vasluieni, care luptă cu disperare pentru a ieși din zona locurilor de baraj. Victoria gazdelor a fost adusă de Florin Acatrinei, care a marcat golul victoriei la ultima fază a meciului, când mai erau doar două secunde de joc!

CSM Vaslui: Cioată (3 intervenții), Petrila (2 intervenții, a marcat un gol) – Dragon 1/1, Kobzii, Al. Ionescu 1/1, Cumpănici 6 (2 din 7m)/8, A. Popa 5/5, Cîrchea 2 (1 din 7m)/2, Păunică 0/1, Soare 5/5, Karamyshev, Amihăesi 3/4, Husanu, Carali, Oancea 1/1, Acatrinei 9 (1 din 7m)/13. Antrenor: Bogdan Pralea.

HC Buzău: Crăciunescu (3 intervenții), Tcaciuc (2 intervenții, a apărat șu un 7 metri), B. Manole – Rizea, Dumitrana 5/5, Mane 5 (1 din 7m)/5, Mironescu 2/5, Juskenas 5/5, Meduric, Bejinariu, Iordachi 2/2, Al. Popa, Mitrovic 1/2, Păunescu 0/1, Monteiro 3/3, Anton 10/12. Antrenor: Gabriel Armanu.

Aruncări de la 7 metri: 6-4, transformate 4-4. Au ratat: Cumpănici, Acatrinei. Minute de eliminare: 8-10.

CS Minaur Baia Mare – SCM Politehnica Timișoara 33-31 (18-17)

Fără Căbuț, Vujic și E. Pop (accidentați), Minaur a obținut trei puncte prețioase în fața unei echipe care a făcut un joc bun, fără a avea însă forța de a obține măcar un punct din acest meci. După această etapă, CS Minaur și-a mărit șansele la locul 2.

Minaur: Buzogany (3 intervenții), Terekhov (9 intervenții) – Buguleț, R. Nagy 4 goluri/5 aruncări, Teca 0/1, Vujovic 6/9, Ardelean, Kotrc 8/9, Kozakevych 5 (1 din 7m)/6, Ratkovic, Da Silva 5/8, Fotache 2/2, L. Sabou, Bera, Dobra 1/2, Mănescu 2/2. Antrenor: Alexandru Sabou.

Politehnica: Lazăr (3 intervenții), Pal (4 intervenții) – Păiuș 1/2, Moldovan 1/1, Bran 2/3, Trif 2/4, Sadoveac 6 (1 din 7m)/10, Marjanovic 5 (4 din 7m)/7, B. Szabo 3/3, Bordeanu, Câmpan 4/4, Fenici 4/6, Ignat, Cristescu, Chira 1/1, Baican 4/4. Antrenor: Mihai Rohozneanu.

Aruncări de la 7 metri: 1-6, transformate 1-5. A ratat: Marjanovic. Minute de eliminare: 12-12. Fotache (Minaur) a văzut, în min. 29, cartonașul roșu și pe cel albastru.

CSM Constanța – Potaissa Turda 27-27 (12-14)

Meci crâncen disputat în Sala sporturilor din Medgidia. Potaissa a făcut, probabil, cel mai bun joc din acest sezon și a fost la un pas să provoace o surpriză. Partida s-a disputat pe „muchie de cuțit” până la final, când ambele echipe ar fi putut câștiga. Turda a avut ultimul atac și a aruncat la poartă în ultimele secunde, dar Dan Vasile a apărat. Constănțenul a apucat și să arunge mingea în poarta goală a osapeților, dar a înscris după fluierul de final. Decizia arbitrilor Ionuț Ifrim și Alexandru Ilisei de a nu valida golul l-a înfuriat la culme pe George Buricea, care a fost ținut cu greu de Brasseleur, Ionuț Pușcașu și Silviu Băiceanu pentru a nu încerca să-și facă singur dreptate.

CSM Constanța: D. Vasile (9 intervenții), G. Preda  (o intervenție), D. Rusu – R. Ștefan, Nistor 4 (1 din 7m)/5, Al. Andrei 1 (din 7m)/2, Chikovani 1/1, Raso, Drăgan 3/8, L. Caba 1/2, Nikolic 1/1, Stankovic 4 (3 din 7m)/5, Ravnic 1/4, Komogorov 5/8, Susanu 2/2, Brasseleur 4/8. Antrenor: George Buricea.

Potaissa Turda: Popescu (7 intervenții, a apărat și un 7 metri), Șelaru (4 intervenții, a apărat și un 7 metri) – Groff, Ghivil, Pințoiu 3/5, Thalmaier 1/1, Dragas 2/3, Talas 1/5, Ghiță 6 (3 din 7m)/11, Szoke 0/1, R. Pavel 3/3, R. Lazăr, Vereș, Vojvodic 3/6, Dumitriu 4/6, D. Pop 4 (1 din 7m)/4. Antrenor: Horațiu Gal.

Aruncări de la 7 metri: 7-4, transformate 5-4. Au ratat: Nistor, Stankovic. Minute de eliminare: 4-8.

Steaua București – CSM Focșani 31-27 (12-13)

Dulul pentru locul 4 a fost câștigat de Steaua, după un joc echilibrat. Oaspeții au intrat cu un avantaj fragil la pauză, dar repriza a doua a aparținut bucureștenilor care s-au impus meritat.

Steaua: ȘIancu (8 intervenții), Ciobanu – Mihalcea 4 (1 din 7m)/4, K. Milosevic 8/12, Burlacu 1/1, Irimia, Y. Pop, Johannson, Georgescu 1/1, Tărâță 2 (1 din 7m)/2, Constantina 4/5, Șomlea 1/1, Șandru 5/8, Tinkir 5/8, Popovic 0/2, E. Gheorghe. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.

CSM Focșani: Marocico (9 intervenții), Cloșcă – Kritikos 4/8, Ragea 2/2, Golea, Miroiu 3/4, Crnoglavac 5/9, Popovici, Hrimiuc 2/2, M. Mocanu 4/7, Marijanac 3/6, Nuțu, Krstevski 0/1, Roșu 1/2, Eros, Makrishin 3 (1 din 7m)/3. Antrenor: Dalibor Cutura.

Aruncări de la 7 metri: 2-4, transformate 2-1. Au ratat: Marijanac, Krstevski, Roșu. Minute de eliminare: 6-8.