CU MARI EMOȚII – CS Minaur învinge Dacia Mioveni, după o revenire spectaculoasă în ultimele minute

Dacia Mioveni a fost la un pas să producă o surpriză la Baia Mare, în etapa a 19-a a Ligii Florilor. Gazdele au jucat, însă, foarte bine pe finalul meciului și au obținut o victorie care a stat multă vreme sub semnul întrebării.

Fără Claudia Constantinescu, menajată pentru meciurle următoare, și Alexandra Georgescu, care s-a accidentat în primul minut, oaspetele au avut un debut de meci foarte bun și au condus până în min. 15 (4-5). În continuare lucrurile au părut să reintre în normal și băimărencele au preluat inițiativa. După 12-9 la pauză, Minaur s-a desprins la cinci goluri diferență în min. 38 (16-11). Pe fondul unui joc modest, cu foarte multe erori, prestat de echipa gazdă, oaspetle au revenit spectaculos în meci și au reușit să treacă în avantaj 20-22 (min. 54) și în tribune au început să se audă vociferări.

În continuare, însă, Minaur a jucat foarte bine, atât în apărare, cât și în atac. Băimărencele au marcat patru goluri consecutive, fără să primească niciunul și au încheiat victorioase și cu zâmbetul pe buze un meci complicat.

CS Minaur Baia Mare – Dacia Mioveni 24-22 (12-9)

CS Minaur: Amra Pandzic (10 intervenții), Cristina Enache (5 intervenții, a apărat și un 7m) – Magda Cazanga 8 (2 din 7m)/13 aruncări, Ana Maria Tănasie 3/6, Sanja Vujovic 3 (unul din 7m)/4, Luciana Popescu 2/4, Oana Borș 2/4, Anca Mițicuș 2/2, Eva Kerekes 1/1, Raluca Tudor 1/1, Andreea Țîrle 1/2, Andreea Popa 1/6, Itana Cavlovic, Dijana Ujkic 0/2. Antrenori: Raul Fotonea, Andrei Popescu, Daniel Apostu

Dacia Mioveni: Ana Maria Mîrcă (4 intervenții), Mădălina Ion (11 intervenții) – Judith Vizuete 4/4, Roxana Beșleagă 4/6, Marina Ilie 4/7, Laura Moldovan 3/5, Ana Maria Simion 2/2, Ștefania Lazăr 2/10, Bojana Milic 2/4, Raluca Nicolae 1/3, Geanina Nițu, Alexandra Georgescu 0/1, Dora Krsnic 0/2, Sarah Darie, Roxana Cîrjan 0/1. Antrenor: Victorina Bora.

Aruncări de la 7m: 5-1, transformate 3-0. Au ratat: Tănasie, Cazanga / Krsnic. Minute de eliminare: 8-10.

Au arbitrat: Iulian Ghiță și Sebastian Topliceanu (Constanța). Observator: Viorel Ciucan (București)