Connect with us

SPORT

FINAL RATAT – CS Minaur nu a reușit să încurce Gloria Buzău, în etapa a 21-a a Ligii Florilor

Publicat cu

pe

Fetele de la Minaur au pierdut la limită, pe mâna lor, meciul jucat pe teren propriu cu Gloria Buzău, în etapa a 21-a a Ligii Florilor. Partida nu a avut nicio miză pentru gazde dar a fost foarte importantă pentru oaspete, care sunt în cărți pentru un loc de cupă europeană la final sezonului.

Debutul de meci a aparținut oaspetelor, în minutul 12 tabela de marcaj arătând scorul de 3-7. Gazdele au revenit, însă, treptat în meci intrând la pauză cu un deficit de un singur gol, 12-13. În continuare băimărencele au jucat din ce în ce mai bine și în min. 50 conduceau cu 22-19. Și când jocul echipei Minaur părea să meargă perfect a intervenit o cădere inexplicabilă, din cauza unor erori neforțate, Gloria înscriind de cinci ori consecutiv (22-24, min. 56). Și totuși, băimărencele au avut o șansă importantă de a termina neînvinse meciul, dar în min. 59 și 17 secunde, la scorul de 23-24, Andreea Popa, care a fost jenată ușor de o adversară, a trimis o pasă aiurea pe contraatac, în locul unei pase de gol pentru Ana Maria Tănasie, care era complet liberă pe semicercul oaspetelor. În ultimele 13 secunde s-a mai înscris câte un gol de fiecare parte (Ilyina și A. Popa) și aceasta a fost istoria meciului

CS Minaur Baia Mare – SCM Gloria Buzău 24-25 (12-13)

Minaur: Pandzic, Enache (11 intervenții, a apărat și un 7m), Ugran – Ujkic 1/2, Vukajlovic, Tănasie 7 (3 din 7m)/7, Kerekes, Vujovic 1/5, Tudor 2/2, L. Popescu 1/2, Țîrle 4/4,  Cazanga 6 (3 din 7m)/14, Borș 0/2, A. Popa 2/3, Mițicuș. Antrenori: Raul Fotonea, Andrei Popescu, Daniel Apostu.

Gloria: Buzău Batinovic (8 intervenții, a apărat și un 7m), Nenezic (3 intervenții), Kelemen – Burlachenko 2 (1 din 7m)/3, Blazevic 3/3, Keita 4/5, Stoleru, Czeczi 2/4, Zamfirescu 0/3, Iuganu 7 (3 din 7m)/10, Moroianu 2/2, Petrovic, Pkracin. Antrenor: Daniel Anca.

Aruncări de la 7m: 7-5, transformate 6-4. Au ratat: Cazanga/Iuganu. Minute de eliminare: 10-14.