CRONICA ETAPEI 15 – Dinamo, Constanța și Minaur încheie anul pe podium în Liga Zimbrilor

Etapa a 15-a a Ligii Zimbrilor, ultima disputată în acest an, s-a încheiat cu scoruri foarte strânse, exceptând partida Dinamo-CSU Suceava. Oaspeții s-au impus în trei partide. Campionatul se va relua în 4 februarie 2022.

HC Buzău – Politehnica Timișoara 27-29 (15-13)

Bănățenii termină anul cu o victorie spectaculoasă, primul succes pentru antrenorul Mihai Rohozneanu în Liga Zimbrilor. Timișorenii au pus capăt, cu această ocazie, unei serii negre de șase meciuri consecutive fără victorie.

HC Buzău: Crăciunescu, Tcaciuc 1 gol – Rizea, Dumitrana 2 goluri/3 aruncări, Broască 0/1, Petruț, Mane 1/1, Stroe, Mironescu 6/10, Juskanas 2 (1 din 7m)/3, Meduric, Bejinariu 0/1, Mitrovic 7/8, Păunescu, Monteiro 6 (1 din 7m)/8, Anton 2/4. Antrenor Gabriel Armanu.

Politehnica: D. Lazăr, Pal – Păiuș, Mosquera, Furak 1/1, R. Cîtu 0/1, Moldovan, Trif, Sadoveac 8/11, Marjanovic 5 (3 din 7m)/6, B. Szabo 2/3, Cîmpan 5/5, Fenici 4/6, Ignat 1/1, Crsitescu 3/3, Baican. Antrenor: Mihai Rohozneanu.

Aruncări de la 7 metri: 3-3, transformate 2-3. A ratat: Monteiro. Minute de eliminare: 6-12.

CSM București – CS Minaur Baia Mare 27-29 (14-11)

Minaur a făcut o primă repriză modestă, atât în atac cât și în apărare, în nota ultimelor trei meciuri jucate cu Steaua, CSM Oradea și CSU Suceava. După pauză, defensiva băimărenilor a fost mult mai exactă și, ajutați și de intervențiile portarului Terekhov, oaspeții au întors soarta jocului reușind până la urmă să încheie anul pe treapta a treia a podiumului.

CSM București: Shymanskyi, Merlă – T. Botea 4,  B. Voica 2, Dodică 4 (1 din 7m), Rotaru 2, Mitu 1, Ioannou 3, Szasz 1, Hossu, Nica, Ungureanu 3, Csepreghi 4 (2 din 7m), Onyejekwe 2, Baciu, Duță 1. Antrenor: Eliodor Voica.

CS Minaur: Terakhov, Buzogany – R. Nagy 2, Teca, Vujovic 8 (3 din 7m), Căbuț 10 (3 din 7m), Kotrc 3, Kozakevych 0/2, Cip 0/2, Ratkovic 0/1, E. Pop, Vujic 2, Da Silva 1/2, Fotache 1/1, Bera 1/2, Mănescu 1/1. Antrenor: Alexandru Sabou.

Aruncări de la 7 metri: 7-7, transformate 3-6. Au ratat: Csepreghi 2, Dodică, Ioannou / Vujovic. Minute de eliminare: 18-14. Rotaru și Ungureanu (CSM București) au fost descalificați pentru trei eliminari de două minute.

AHC Potaissa Turda – CSM Odorheiu Secuiesc 33-30 (16-17)

Harghitenii au încheiat în avantaj prima repriză și au jucat de la egal la egal cu Potaissa până la final. Gazdele au ratat în acest meci nu mai puțin de patru aruncări de la șapte metri.

Potaissa: M. Popescu, Șelaru, Baștiurea – Groff 4/4, Ghivil 0/1, Pințoiu 7/7, Thalmaier 4 (1 din 7m)/6, Talas 2/3, Ghiță, Szoke, Pavel 2/3, R. Lazăr 0/1, Vereș 1/2, Vojvodic 6/7, Dumitriu 4/4, D. Pop 3/4. Antrenor: Horațiu Gal.

CSM Odorheiu Secuiesc: Varo, Orban – Tăuțean, A. Dedu 4/8, S. Pal, Komporaly, Hadnagy, Ferenczi, Katona 1/1, Madrigal 3/4, Couveiro 7/7, Csibi 1/1, V. Milosevic 7 (3 din 7m)/9, Putnoky 7/7. Antrenor: Lorant Șipoș.

Aruncări de la 7 metri: 5-3, transformate 1-3. Au ratat: Thalmaier, Talas, Veres 2. Minute de eliminare: 16-14. Ferenczi (CSM Odorheiu Secuiesc) a fost descalificat pentru trei eliminări de două minute.

CSM Vaslui – CSM Oradea 25-24 (14-12)

Gazdele au câștigat mai clar decât o arată scorul, dacă ținem cont că, exceptând zece minute din prima repriză, au condus tot meciul, iar în min. 59 tabela de marcaj arăta 25-21. Oaspeții au făcut, probabil, cel mai bun meci de până acum, dar tot termină anul fără niciun punct.

CSM Vaslui: Cioată, Petrila, Padasinau – A. Ionescu 1/1, Cumpănici 2/3, Cîrchea 1/3, Păunică 1 (din 7m)/4, Soare 2/2, Amihăiesi 5/6, Husanu, Carali 1/1, Oancea 0/1, Ungureanu, Acatrinei 6 (4 din 7m)/8, Chiratcu 6/7. Antrenor: Bogdan Pralea.

CSM Oradea: Țenghea, Turturică – Gal, Oargă 0/1, Kovacs 1/1, A. Szasz, Turcu 5/8, Djukic 2/3, Starchenko 5/8, Băban, Ivancenco 2/2, Aungurenci 1/1, Huțanu, Fărcaș 4/4, Boșca 4/7, Sfârlea. Antrenor; Cosmin Liberț.

Aruncări de la 7 metri: 5-2, transformate 3-0. Au ratat: Păunică, Ungureanu/Turcu, Fărcaș. Minute de eliminare: 10-6. Cumpănici (CSM Vaslui) a fost descalificat pentru trei eliminări de două minute.

CSM Bacău – CSM Focșani 25-26 (11-13)

Meci cu final dramatic disputat între cele două formații moldovene. Oaspeții au condus pe tabela de marcaj, la maximum patru goluri diferență, din primul până în ultimul minut. Totuși, gazdele au fost foarte aproape de a obține un rezultat de egalitate, dar ultima aruncare a meciului, executată de Esteki, a fost apărată de Marocico, portarul echipei CSM Focșani.

CSM Bacău: Grigoraș, Freiwald, Cozma – Rotaru, M. Bujor 1/2, G. Bujor 2/2, Dospinescu 5/5, Coric, Costea, Ushal 3/3, Serhel, Dobrincu 2/2, Esteki 10 (3 din 7m)/17, Belchite, Ganchev 2 (1 din 7m)/6, Stănescu. Antrenor: Gabriel Armano.

CSM Focșani: Marocico, Cloșcă – Ragea, Kritikos 1/2, Rață 1/3, Miroiu 3/3, Crnoglavac 10/15, Popovici, Toboșaru, Mocanu 5/6, Marijanac 3 (2 din 7m)/4, Nuțu, Krstevski 0/1, Lazoreac, Roșu, Makrishin 3/6. Antrenor: Dalibor Cutura.

Aruncări de la 7 metri: 4-2, transformate 4-2. Minute de eliminare: 16-10. Dospinescu (CSM Bacău) a văzut cartonașul roșu în ultimul minut.

Dinamo București – CSU din Suceava 42-31 (22-19)

Așa cum era de așteptat, CSU Suceava nu a reușit să dea vreo emoție echipei gazdă. Oapeții au dat, însă, golgheterul meciului, Răzvan Gavriloaia, fost campion cu Dinamo, reușind să înscrie de zece ori. Echipa lui Xavi Pascual încheie anul cu procentaj de 100% în actuala ediție a Ligii Zimbrilor.

Dinamo: Bucătaru, Ghedbane – C. Dedu 1/1, Racoțea 2/3, Da Silva 2/4, Ghionea 5 (2 din 7m)/5, Negru 6/6, A. Pascual 2/4, Kukic, Kasparek 4/4, Humet 5/6, Akimenko 7 (1 din 7m)/7, Bizău 1/2, Bokhan 4/5, Zein 2/3, Sorhaindo 1/1. Antrenor: Xavi Pascual.

CSU Suceava: D. Makaria, Simulescu, Podovei – Tîrzioru 5/9, L. Ștefan 2/2, Zarițchi 2/2, Csog 3/3, C. Radu 1/1, Vizitiu 1/1, Lupu 1/1, Bologa 1/1, Bruj, Gavriloaia 10 (1 din 7m)/13, Focșăneanu, Urdă, Kbilashvili 5/5. Antrenor: Petru Ghervan.

Aruncări de la 7 metri: 4-1, transformate 3-1. A ratat: A. Pascual. Minute de eliminare: 4-6.

CSM Constanța – Steaua București 32-31 (13-17)

Cu Iancu și Șandru în formă, Steaua a condus de la început și până în min. 48 (24-25). Cursa de urmărire efectuată de constănțeni a dat roade și aceștia s-au impus până la urmă la limită, deși, probabil, un rezultat de egalitate ar fi fost mai echitabil. Aflat în tribune, din cauza unei suspendări de trei etape, antrenorul gazdelor, George Buricea, a dat nestingherit indicații elevilor săi, deși nu avea voie să facă acest lucru. CSM Constanța a învins pentru a doua oară în acest campionat Steaua, care a părăsit terenul învinsă după șapte meciuri consecutive fără înfrângere.

CSM Constanța: D. Vasile, Rusu – Ștefan, Nistor 4 (1 din 7m)/5, Andrei, Chikovani 1/2, G. Ilie 5/5, Drăgan 1/2, L. Caba, Nikolic 4/5, Vegar 1/1, Stankovic 1 (din 7m)/3, Ravnic 7 (2 din 7m)/8, Komogorov 4/9, Susanu, Brasseleur 4/5. Antrenor: Ionuț Pușcașu.

Steaua: Iancu, Stănescu – K. Milosevic 0/2, Burlacu 3/4, Y. Pop, Johannson, Georgescu 2/2, Tărîță 6/8, Mester, Șomlea 3/5, Șandru 9/11, C. Ilie, Popovic 8 (3 din 7m)/9, Grbovic 0/1. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.

Aruncări de la 7 metri: 6-3, transformate 4-3. Au ratat: Nistor, Stankovic. Minute de eliminare: 6-12.